Kratší a klidnější procházky, častější kontroly u veterináře – nejen toto je základem pro pohodový a šťastný život staršího pejska.
Stejně jako starší člověk, pejsek v “důchodovém věku” vyžaduje zvláštní péči, jeho potřeby se taky časem mění. Všeobecně se počítá s tím, že věku sedmi let je pes už seniorem, ale u větších psích plemen dochází ke stárnutí dříve, než u těch menších. Tak, doga se stává seniorem už v pěti letech, zatímco čivava přechází do "důchodové" kategorie v sedmi nebo osmi letech. Je dobře si toto pamatovat, když si plánujete pořídit pejska, ale nechce se vám starat o štěně – třeba si myslíte, že s dospělým zvířetem zažíjete víc legrace a míň starostí. Nemusí to tak být.
Rychlost stárnutí určitě ovlivňují životní podmínky psa (jídelníček, prostředí, lidská “smečka”, přítomnost dalších zvířat atd.). Velkou roli hraje genetika.
- V případě staršího pejska obzvlášť platí pravidlo: “Je lepší nemocem předcházet, než je později léčit”. Vyhraďte proto čas na pravidelné preventivní prohlídky a krevní testy, na jejichž základě lze zjistit, zda je pes skutečně zdravý. Veškeré zdravotní potíže je potřeba řešit okamžitě, neboť vzhledem k věku může rychle dojít ke komplikacím. Nevynechávejte dentální hygienu: občasné profesionální čištění zubů u veterináře a pravidelné čištění doma.
- Při úpravě jídelníčku dbejte nejen na vyváženost, ale taky na správný počet kalorií. Pravděpodobně pejsek již nelítá po byte, jako štěně, a neztrací tolik energie. Pokud krmíte psa granulemi, volte ty speciální pro starší psy. V případě, že vaříte pejskovi sami, nechte se poradit od veterináře.
- U starších pejsků často dochází k problémům s pohybovým aparatem. Pomůžou vitamíny a nutriční přípravky na podporu kloubů, šlach a vazů. Kupte ortopedický pelíšek, který pomáhá zmírnit tlak na klouby, a speciální schůdky pro psy. Usnadníte tak “výšlap” na gauč nebo na vaši postel.
- Pohyb je nesmírně důležitý v nezávislosti na věku zvířete. U staršího pejska však musíte dohlížet na jeho fyzickou kondici: mějte po ruce láhev s vodou, neprotahujte venčení, pokud je zvíře unavené, vyhýbejte se výletům za nepříznivého počasí (vedro, krutá zima apod.).
- S věkem přirozeně dochází ke zhoršení zraku nebo sluchu. Naučte se s pejskem komunikovat pomoci signálů rukou a vytvořte doma bezpečné prostředí, aby se náhodou nezranil. Odstraňte všechny ostré předměty z jeho dosahu.
- Dohlížejte nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví psího seniora. Pořiďte mu interaktivní hračky, hrajte si s nim na procházkách, učte ho novým trikům. Nezapomeňte na socializaci – je důležité, aby pejsek trávil čas ve společnosti psích kamarádů a lidí, se kterými se cítí dobře. Velkou roli hraje fyzický kontakt s páníčkem – pes musí mít jistotu, že ho máte rádi.
15.05.2020